K nejvýznamnějším památkám Starého Města patří budova radnice a kostel sv. Anny. Naleznete zde také zajímavé památné domy a drobné sakrální památky.

RADNICE

Mimořádně cenná, památkově chráněná pozdně renesanční budova postavená v roce 1619 stavebními mistry Adamem Handkem a Antoniem Thomou. Podle legendy nechala radnici i okolní domy na náměstí  postavit Eliška Petřvaldská, dcera majitele panství Jana Petřvaldského. Jejich erb spolu s městským znakem je umístěn na věži.

Funkce věže byla určitě strážní. Staré Město vzniklo na staré obchodní stezce vedoucí z Moravy Kladským průsmykem do Slezska. Nemělo hradby, a tak potřebovalo nutnou ochranu. Vzhled radnice není původní, v letech 1725 a 1825 vyhořela, následně byla opravena.  Věž je vysoká 35 m, na zdi je umístěn znak rodu Petřvaldských a městský znak – horník s medvědem. V přízemí se nachází TIC, v 1. patře kanceláře MěÚ, následuje věžní schodiště, nad ním hodinový stroj (dnes elektronický, dřív mechanický) a nad ním malá místnost, která mohla sloužit jako místnost pro strážného věže, i když žádné písemné záznamy o něm nejsou.

Navštivte vyhlídku na radniční věži!

Provozní doba – otevírací doba TIC.

Vstupné: 25,- Kč/osoba (děti do 6 let zdarma).

Senioři 50 % sleva na seniorpas + záloha 100,- Kč na čip. kartu. Vstupenky se prodávají v TIC.

Památkově chráněná kašna z konce 18. a poč. 19. století. Kašna je z maletínského pískovce. Sousoší představuje Neptuna s bederní rouškou, který pravou nohou došlapuje na soudek. V rukou drží kovový trojzubec a nohy mu ze zadní strany obepíná delfín s rozevřenou tlamou a vztyčeným ocasem. Na přední straně soklu je letopočet 1885.

SOUSOŠÍ NEJSVĚTĚJŠÍ TROJICE

Památkově chráněné klasicistní sousoší s barokními prvky z roku 1829 zhotovil sochař Prix z Králik z maletínského pískovce. Na oblacích sedí vlevo postava Boha Otce, vpravo sedící Syn, zahalený bederní rouškou, uprostřed u jejich nohou je holubice a nad ní zeměkoule, z níž vyrůstá velký kříž, který přidržuje Otec se Synem. Hlavy Trojice zdobí kovové pozlacené svatozáře.

SOUSOŠÍ PANNY MARIE S JEŽÍŠKEM A JANEM KŘTITELEM

Památkově chráněné barokní sousoší z r. 1780 zhotovené z maletínského pískovce. Je vysoké 3,5 m. Svatou rodinu tvoří Panna Maria s Ježíškem na klíně, před ní stojí Jan Křtitel oděný do bederní roušky, s kovovým křížkem v levé ruce, pravou vztahuje k Ježíškově levici. Na přední straně dříku je volutami zdobená kartuše se znakem města

Historicky cenný středověký dům, památkově chráněný. Při rekonstrukci v 70. letech 20. století byla čelní fasáda zjednodušena, byl odstraněn nápis nad nápražím „A. 1852“, kamenné ostění u vstupu, nad kterým byly iniciály „J.B.“ a kotva. Ve vrcholu štítu je štukové zednářské Boží oko. Podle pověsti zde přenocoval Karel IV. Legenda praví, že markrabě moravský, pozdější císař Karel IV., se při návštěvě Starého Města roku 1336 vydal na lov (údajně u Medvědí rokle). Byl napaden medvědem, ale statečný horník jej zachránil. Jako poděkování za záchranu povýšil městečko na svobodné horní město a dal mu do znaku medvěda a horníka. Legenda je nepodložená, zaznamenává ji kronikář Friebeck na konci 18. století. V budově je dnes Základní škola.

Památkově chráněná, hodnotná stavba z počátku 19. století s mansardovou střechou.

KOSTEL SV. ANNY

Památkově chráněná stavba. První kostel stál ve Starém Městě již v r. 1350, ale nejspíš byl zničen za husitských válek, pravděpodobně v r. 1428, kdy tudy táhlo vojsko Prokopa Holého. Další zprávy jsou ze 16. století, byl to kostel evangelický, ale nejspíš stál na jiném místě. Eliška Petřvaldská nechala postavit v roce 1618 dnešní katolický kostel, který zasvětila sv. Anně, matce Marie. Předpokládaným stavitelem byl Antonio Thoma, který o rok později postavil radnici.

Vstupní brána a obě boční kaple (Olivová hora a Trním korunování P. Ježíše,) pocházejí z 19. století.

Kostelní věž – výška 48,5 m, počátek stavby rok 1657, konec 1662 (osazení makovice), stavitelem byl losinský mistr Eberhart

- kříž na vrcholu zhotoven v železné huti v Rejhoticích (vízmberské panství) a je původní

Hodiny pochází z roku 1907

- ciferníky mají průměr 180 cm

- stroj v minulosti mechanický, vyžadoval tedy každodenní ruční natahování

Interiér se měnil v čase. Nejcennější součástí hlavního oltáře bylo sousoší Svaté rodiny, kterou tvořili sv. Anna s Ježíškem na klíně a vlevo stojící Panna Maria. Sousoší se ale nedochovalo.

Zvony – podle farní kroniky byly tři zdejší zvony za první světové války shozeny z věže a odvezeny do Německa pro výrobu zbraní (tzv. zrekvírovány). Místní němečtí občané se s nimi loučili jako s přáteli. Čtyři roky po skončení první světové války si staroměstští občané pořídili zvony nové. V další válce je ale potkal stejný osud. Teprve v roce 2000 se do Starého Města zvony vrátily. Zvon Panna Maria váží 220 kg a zvon sv. Edit Stein 345 kg.

Varhany – r. 1685 zde postavil za 230 zlatých jednomanuálové varhany Simon Halbich. Ale už před tímto datem se v kostele používal tzv. pozitiv, malý klávesový nástroj bez pedálu. Významnou generací varhaníků byli Welzelové z Králik. V r. 1784 zde Karel Welzel instaloval největší varhany, co tu kdy byly.

Přenocoval zde císař Josef II. při jedné ze svých inspekčních cest. Přijel 1. září 1779 a ubytoval se u barvíře Stroma v domě č. 70. Druhého dne se zúčastnil bohoslužby v kostele sv. Anny, pak se vydal na obhlídku Špiklického (Kladského) sedla.

Na domě se nachází nová opravená mramorová deska, která nese český překlad původního názvu.

Rodinná hrobka místní podnikatelské rodiny.

BUDOVA POŠTY

Bydlela v ní podnikatelská rodina Buhlů.

Sluneční hodiny v parku u pošty
Slavnostně odhaleny během Anenské pouti v roce 2018. Autorkou je paní Jana Ptáčková.