Historie od roku 1945
V průběhu roku 1946 byla většina obyvatel Staroměstska odsunuta do Německa a brzy začali přicházet noví osadníci z Olomoucka, Vsetínska, ale i Maďarska, Slovenska či Bulharska. Začala se zahajovat práce v dolech, továrnách i v zemědělství. Docházelo ke střetům různých politických stran, z nichž v roce 1948 vyšla vítězně Komunistická strana Československa. V roce 1949 se založilo JZD a Československé státní statky.
Docházelo ke sbližování nových osadníků, kteří se setkávali na různých společenských zábavách v Domě lidové osvěty, zajímali se o sportovní a tělovýchovnou činnost, dařilo se ochotnickému divadlu. V roce 1946 zahájila svoji činnost tělocvičná jednota Sokol a po ní se přidávaly další. V roce 1958 se přebudovala tělocvičná jednota Jiskra a od roku 1961 nese název TJ Baník. Od roku 1951 slouží turistům a lyžařům Horská služba. Kromě těchto organizací pracovalo v obci Sdružení rodičů a přátel školy. Odsunem německých obyvatel zanikají drobná řemesla. V roce 1946 město přišlo o městský status.
Během těchto 40 let došlo k velkým a ne příliš zdařilým stavitelským změnám. Byly zbourány zchátralé domy na východním rohu náměstí a v Jesenické ulici a místo nich postaveny panelové domy. U nádraží bylo vybudováno sídliště Budovatelů a řada okálů. Postavila se místní lidová knihovna a upravila místnost v Domě lidové osvěty pro schůze a přednášky. V roce 1970 prošlo rekonstrukcí zdravotní středisko.
V tomto období se čím dál víc začal rozvíjet i turistický ruch. Velmi navštěvované byly chaty Uničovských strojíren, Olšanských papíren, Návrší, Paprsek… Ve Starém Městě nabízel své služby turistům pouze jeden hotel, jedno pohostinství, dvoje potraviny, textil, obuv, průmyslové zboží, drogerie a hračky.
V roce 1976 došlo k integraci obcí. Se Starým Městem se spojily jeho místní části obce Chrastice, Kunčice, Nová Seninka a Stříbrnice.